Alpha IMMORTAL

Pierwszy pokaz technicznej wersji Alpha IMMORTAL

W wczorajszym wydarzeniu Show and Tell, który odbywa się co miesiąc, mogliśmy zobaczyć pierwszy gameplay z technicznej wersji Alpha IMMORTAL: Gates of Pyre. Dodatkowo przedstawiono koncepcje kolejnych jednostek w ramach frakcji Aru.

W pierwszej części filmu możemy zobaczyć koncepty dwóch jednostek – Thorn i Underspine oraz usłyszeć parę informacji o ich lore. Jednak najważniejszą częścią pokazu było ukazanie rozgrywki w wersji Alpha IMMORTAL.

Alpha IMMORTAL – Odczucia

Nie będę omawiał całego gameplay’u, gdyż sami możecie obejrzeć filmik i wyciągnąć z niego wnioski. Natomiast pozwolę opisać elementy, które mi się podobały lub nie.

W skrócie:

Plusy:

  • Warstwa wizualna
  • Creep Camps
  • Dynamiczna
  • Uproszczenie sterowania i mikrozarządzania względem innych RTS’ów

Minusy:

  • Na pierwszy rzut oka bardzo przypomina Starcraft’a 2
  • Słabo widoczne kolory drużyn na jednostkach
  • Niektóre elementy interfejsu

Plusy

Na początku gameplay’u pierwsze, co rzuca się w oczy to ładny interfejs wyboru Nieśmiertelnego. Lobby jest przede wszystkim czytelne. Graficznie gra przypomina mi trochę Dotę 2, zwłaszcza gdy patrzę na roślinność i tekstury podłoża. Zaskoczyła mnie jakość animacji i efektów jednostek. Bardzo podoba mi się efekt umiejętności Wind Step (coś ala blink) Dervish’a i rzucania przez Tron lewitujących wokół niego mieczy.

Creep Camps, zwane inaczej jako Obozy Neutralnych, znane m.in z Warcrafta 3 będą ważnym elementem rozgrywki. Po zabiciu grupki stworów uzyskujemy dostęp do ważnego surowca – Pyre. Powoduje to, że jeśli chcesz wygrać mecz to musisz wyjść z bazy, a nie tylko zabunkrować się i czekać, aż przeciwnik nas zaatakuje.

To o czym napisałem powyżej ma również wpływ na tempo rozgrywki. jest bardzo duża szansa, że przez „czyszczenie” obozów napotkamy oddział przeciwnika i podejmiemy z nim potyczkę. Z punktu widza oglądającego na pewno wydaje się to atrakcyjne, gdyż dzieje się więcej na ekranie podczas trwania meczu. Ale czy dla grającego?

I tutaj warto wspomnieć o ułatwieniach, które wprowadzili twórcy. W przeciwieństwie do takiego Starcrafta, gdzie co chwilę musimy podjąć jakąś akcję w bazie. IMMORTAL wprowadza spore udogodnienia w kwestii zarządzania. Na przykład: jeśli zaznaczymy wiele jednostek, które posiadają umiejętność aktywną wymagająca kliknięcia odpowiedniego przycisku, to każda z tych umiejętności pojawi się na siatce klawiszy. Dzięki temu nie musimy rozdzielać jednostki na poszczególne grupy kontrolne, aby wykorzystać ich spell’e. Myślę, że idealnie ukazuje to powyższy gameplay. Można zauważyć, że tester nie często przeskakuje do bazy, aby wykonać akcję upgrade’u, rekrutacji itp. To wszystko jest dostępne z poziomu globalnych hotkey’i.

Minusy

Na pierwszy rzut oka IMMORTAL wygląda jak Starcraft z dodatkami. W sumie nic dziwnego, że gra bardzo przypomina Starcraft’a 2. W końcu korzenie twórców sięgają sceny moderskiej owej produkcji. Mamy coś ala minerały i gaz, podobne mechaniki jak: ekspowanie, podobne jednostki jak: Dervish przypominający Stalkera, podobny układ mapy. Zauważyłem, że w środowisku graczy, często ocenia się książkę po okładce. Moim zdaniem jest duża szansa, że ortodoksyjny gracz Starcraft’a będzie w IMMORTAL widział jedynie marną podróbę dla noobów.

Kolory team’ów są bardzo słabo widoczne na jednostkach. W wirze walki trudno odróżnić armie graczy.

Zmianom powinien ulec rozmiar czcionki niektórych elementów interfejsu. W prawym dolnym rogu ekranu znajduje się mapa, a nad nią słabo widoczne ilości surowców.

Warto mieć na uwadze, że gameplay był z technicznej Alphy, czyli bardzo wczesnej wersji i wiele w grze może się jeszcze zmienić. Pozostaje czekać na kolejne informacje.

Jeśli interesuje was więcej informacji na temat samej gry to zapraszam na oficjalnego Discorda, oraz do obejrzenia pełnego stream’a, gdzie twórcy odpowiadają na zadane wcześniej pytania przez społeczność.

Zachęcam również do odwiedzenia nowo założonego Discorda Strategiczne Gry.

Więcej na temat IMMORTAL: Gates of Pyre możecie znaleźć tutaj.