O IMMORTAL: Gates of Pyre słów kilka

Kiedyś natrafiłem na projekt o ciekawej nazwie IMMORTAL: Gates of Pyre. O samym projekcie nie wiele było wiadomo, co najwyżej kilka grafik koncepcyjnych i skrótowy opis tego co ma w przyszłości oferować produkcja byłych moderów Starcraft 2. Zdecydowałem się teraz napisać co nie co o grze, gdyż niedawno pojawił się film pokazujący trochę więcej gameplay’u.

Czym jest IMMORTAL?

Jakieś pół roku temu wyszło na światło dzienne konkretne informacje, czym ma być omawiana gra. Chyba najlepiej będzie przytoczyć listę cech z oficjalnej strony twórcy:

  • Skupiający się na rywalizacji, darmowy RTS, na PC. (Moim zdaniem bardzo dobrze, że ktoś się zdecydował na taki ruch.)
  • Przystępny dla nowych graczy, przy jednoczesnym zwiększeniu „skill capa’a” dla profesjonalistów.
  • Projektowany pod współpracę.
  • Skupiający się na szczegółowej kontroli jednostek lub micro.
  • Wielozadaniowość, przejmowanie kontroli nad mapą, współpraca jako centralne elementy gry.
  • Pozwala graczowi dostosować swój styl dzięki boskim dowódcom zwanymi jako Nieśmiertelni (IMMORTALS), którzy modyfikują i wzmacniają jego armię.

Myślę, że najnowszy film dokładnie wyjaśni niektóre przedstawione wyżej punkty.

Nieśmiertelni i jednostki Vanguard

Nieśmiertelni to dowódcy, którzy wpływają na armię wybranej frakcji. Na początku powyższego filmiku możemy zobaczyć dwie koncepcje jednostki typu Vanguard 1 tieru. Jest to specjalny typ jednostki, która zmienia kompozycję naszej armii w zależności od wybranego Nieśmiertelnego. W przykładzie podanym w filmie wybranie na dowódcę Ajari zamieni podstawową jednostkę buffującą – Magi na Saoshin (kobieta z buzdyganem), a wybranie Orzum zamieni podstawową jednostkę atakująca w zwarciu – Sipari na Zentari (wojownik z mieczem i tarczą).

Saoshin IMMORTAL
Zentari IMMORTAL

Podstawy rozgrywki

Kolejno widzimy przejście do omówienia podstawowych założeń rozgrywki. Na początku meczu wybieramy rasę jaką chcemy grać oraz Nieśmiertelnego. W tym przypadku jest to imperium Q’rath. Po rozpoczęciu, każdy gracz zaczyna z Ratuszem (Town Hall) i paroma wieżyczkami do obrony.

Zarządzanie robotnikami jest automatyczne (opcjonalnie). Obniża to barierę wejścia dla nowicjuszy i pozwala im na skupieniu się na zabawie i strategii. Klawisz „Q” odpowiedzialny jest za zwiększenie limitu zbierających robotników dla danego ratusza. W przyszłości klawisz „C” będzie odpowiedzialny za wybór robotnika.

Głównym surowcem jest Alloy (3 punkty obok bazy), natomiast kolejnym jest Ether. Umożliwia m.in tworzenie bardziej zaawansowanych jednostek. Budynek zbierający Ether nie potrzebuje obsługi pracowników.

Podstawową budowlą imperium Q’rath służącą do rekrutacji wojsk 1 tieru jest Legion Hall. Dzięki niej możemy zbudować naszą armię z: Sipari, Dervish, Magi, czyli trzon naszej armii.

Sipari

Wojownik walczący w zwarciu długą włócznią, która umożliwia atakowanie przeciwnika z większego dystansu. Oznacza to, że Sipari może atakować wroga nie będąc z nim w bezpośrednim starciu.

Dervish

Specjalista od walki dystansowej. Może atakować jednostki naziemnie jak i powietrzne. Posiada umiejętność o nazwie Wind Step – teleportacji na krótki dystans.

Magi

Spell caster cechujący się umiejętnością automatycznego leczenia jednostek oraz trybu generowania pola o nazwie Hallowed Grounds. Jeśli sojusznicze wojska przejdą przez Uświęconą Ziemię wówczas otrzymają bonusy w zależności od typu jednostki.

Aby otrzymać dostęp do jednostek 2 tieru musimy wybudować Reliquary. Umożliwi nam to produkcję: Zephyr, Warden, Hallower.

Zephyr

Kawaleria imperium Q’rath. Kiedy ją ulepszymy staje się najszybszą jednostką w grze.

Warden

Latający specjalista w walce powietrze – ziemia. Jego specjalna umiejętność zwie się Render Judgement, która spowalnia i osłabia jednostkę na danym obszarze.

Hallower

Artyleria ostrzeliwująca przeciwnika z dalekiego dystansu.

Pyre

Aby zachęcić graczy do wychodzenia poza bazę, IMMORTAL zaoferuje nam znane z m.in Warcrafta 3 obozy neutralnych stworów. Będą stanowiły one ważny element rozgrywki, gdyż po ich zlikwidowaniu otrzymamy Pyre. Surowiec ten jest potrzebny do używania umiejętności Nieśmiertelnych.

Uniwersalną umiejętnością dla każdego IMMORTAL’a jest przyzwanie wieży w wyznaczonym do tego miejscu, która wzmacnia potencjał obronny i zwiększa wizję. Druga umiejętność jest właściwa dla imperium Q’rath. Pillar from the Heavens zadaje mnóstwo obrażeń wokół po wylądowaniu i zapewnia na jakiś czas efekt Hallowed Grounds.

Podsumowanie

Pozwolę sobie na odrobinę dygresji i opowiem o moich odczuciach związanych z IMMORTAL. Moim zdaniem to bardzo dobrze, że zdecydowano się na F2P. W końcu ktoś skusił się na stworzenie RTS’a oparty o ten model płatności. (Nie liczę tutaj Starcraft’a 2, gdyż nie został zaprojektowany jako gra F2P i to widać.). Z tego co pamiętam, to twórcy zamierzają na premierę umieścić w grze, aż pięć frakcji z trzema Nieśmiertelnymi dla każdej. Do tego co roku ma się pojawiać nowa frakcja. Aktualizowanie kontentu jest bardzo ważne w tego typu grach. Temat jest bardzo szeroki i nie chcę się za bardzo rozpisywać.

Na ten moment gra wygląda obiecująco. Trzymam kciuki za deweloperów z SunSpear Games i oby realizowali swoje pomysły.

Więcej na temat klasycznych RTS